حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

مقایسه رزولوشن های دوربین مداربسته با فرمت فشرده سازی

مقدمه:

این دو مفهوم در سیستم های نظارت تصویری مشابه هم نیستند. متاسفانه بسیاری از مردم در صنعت نظارت تصویری این دو مفهوم را با هم تلفیق می کنند و از آن بدتر اینکه رزولوشن و می توانند یکدیگر را تضعیف کنند.

دو شکل زیر را با هم مقایسه کنید. رزولوشن ( یا همان تعداد پیکسل) کاملا مشابه است اما سطح فشرده سازی (پهنای باند) بسیار متفاوت است.

 

رزولوشن و فشرده سازی

 

به دلیل تفاوت در فشرده سازی حتی اگر تمام تصویر مشابه باشد اما کیفیت بصری بسیار متفاوت است.

 

رزولوشن در مقایسه با فشرده سازی:

 

در سیستم نظارت تصویری، رزولوشن به معنای تعداد پیکسل مانند ۱ مگاپیکسل، ۲ مگاپیکسل، ۵مگاپیکسل و … است. در جدول زیر نام و اندازه رزولوشن های متداول را مشاهده می کنید.

عمودی × افقی

نام رزولوشن

۶۴۰×۴۸۰

VGA | 0.3 Megapixel

۱۲۸۰×۷۲۰

۱ Megapixel | 720P | HD

۱۹۲۰×۱۰۸۰

۲ Megapixel | 1080P | Full HD

۲۰۴۸×۱۵۳۶

۳ Megapixel

۲۶۸۸×۱۵۲۰

۴ Megapixel

۲۵۹۲×۱۹۴۴

۵ Megapixel

۳۸۴۰×۲۱۶۰

۸ Megapixel | 4K

۴۰۰۰×۳۰۰۰

۱۲ Megapixel

 

فشرده سازی نیز در سیستم نظارت تصویری ، به معنای چگالی پیکسل ها در واحد زمان است. سازندگان مختلف فشرده سازی را در قالب Quantization بیان می کنند. برای مثال در الگوریتم فشرده سازی H.264 مقدار Quantization میتواند عددی بین صفر تا ۵۱ باشد. صفر به معنی کمترین میزان فشرده سازی و ۵۱ به معنای بیشترین میزان فشرده سازی است. اغلب سازندگان به صورت پیش فرض مقدار ۲۸ را در میانه طیف صفر تا ۵۱ تایی برگزیده اند.

 

تفاوت طیف Quantization در سازندگان مختلف :

 

علی زغم این که در الگوریتم فشرده سازی H.264 میتوان مقدار Quantization را از صفر تا ۵۱ تنظیم کرد اما سازندگان مختلف اغلب امکان استفاده از کلیه این طیف را نمی دهند. در زیر میتوانید نتایج بررسی ما بر روی محصولات هفت سازنده مختلف مشاهده کنید.

طیف Quantization

سازنده

۱۶-۳۶

Arecont Vision

۲۱-۳۳

Avigilon

۱۴-۴۴

Axis

۰-۵۱

Bosch

۲۱-۳۸

Hikvision

۱۸-۳۰

Samsung

۲۰-۴۱

Sony

 

نکته : میتوان با تنظیم  پارامتر Quantization از یک دوربین با رزولوشن بالا ، دوربینی با رزولوشن پایین تر و نیز پهنای باند پایین تر ساخت!

با افزایش مقدار Quantization میتوان تصویر دوربینی با رزولوشن بالاتر (برای مثال ۱۰۸۰P) را مشابه تصویر دوربینی با رزولوشن پایین تر (برای مثال ۷۲۰P)   در Quantization پیش فرض ، مشابه فرض کرد. فایده این روش کاهش ۵ تا ۷۵ درصدی پهنای باند می باشد. به تصاویر زیر دقت کنید:

 

همچنین بخوانید:  سامانه ضبط تصویر داهوا دانش آموزان را قادر می سازد تا در خانه، در مدرسۀ مجازی باشند

رزولوشن و فشرده سازی

 

این امر هم در های Wide و هم Tele به صورت یکسان صدق می کند.

 

رزولوشن و فشرده سازی

 

پرسش: میتوان با تنظیم  پارامتر Quantization از یک دوربین با رزولوشن پایین ، دوربینی با تصویر بهتر از دوربین دیگری با رزولوشن بالاتر  ساخت؟

بسیاری از مردم طرفدار این ایده هستند که با کاهش سطح فشرده سازی کیفیت تصویر را بهبود بخشند. بر اساس نتایج تست ها این ایده شباهت زیادی به یک راهکار عملی ندارد از آن جهت که بیش از حد انتظار موجب افزایش پهنای باند مصرفی می گردد.

در تصویر زیر (زاویه دید کوچک) سعی ما بر شبیه سازی تصویر یک دوربین ۷۲۰P با مقدار Quantization پایین با یک دوربین ۱۰۸۰P با مقدار Quantization پیش فرض بوده است.

بر اساس اندازه گیری های ما ، پهنای باند مصرفی دوربین ۷۲۰P در این حالت ۲۰۰ تا ۴۰۰ درصد بیشتر از دوربین ۱۰۸۰P بوده است. و این به معنی صرف هزینه بیشتر در قسمت می باشد.

شایان ذکر است در زاویه دید های گسترده عملا امکان شبیه سازی تصویر دو دوربین ۷۲۰P و ۱۰۸۰P به یکدیگر وجود ندارد.

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X