حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

چگونه دوربین مداربسته را به گوشی وصل کنیم ؟

چگونه دوربین مداربسته را به گوشی وصل کنیم ؟

پیشرفت روزافزون تکنولوژی و ظهور پدیده ای به نام اینترنت، قابلیت های فراوانی را در زمینه نظارتی و دوربین مداربسته فراهم کرده است. از جمله این قابلیت ها، امکان نمایش و کنترل تصاویر دوربین مدار بسته از طریق مانیتور رایانه و گوشی های هوشمند می باشد. کاربر می تواند از طریق این تکنولوژی از راه دور ساختمان خود را تحت نظر بگیرد و تصاویر دوربین مداربسته را کنترل کند.

 

در این زمینه، اپلیکیشن های زیادی برای گوشی های هوشمند اندروید و ios موجود هستند. اکثر این اپلیکیشن ها به صورت رایگان در دسترس قرار گرفته اند. نحوه انتقال تصویر دوربین روی موبایل برای هر کدام از این اپلیکشن ها متفاوت است، ولی اساس کار همه آن ها یکسان است. ما در این مطلب به صورت کلی، انتقال تصویر دوربین روی موبایل از طریق اینترنت را آموزش می دهیم.

 

 

 

بنابراین لازم است در مکانی که دوربین های مداربسته نصب شده اند اینترنت نیز در دسترس باشد تا بتوانید از مکان های دیگر با اتصال به DVR خود تصویر دوربین ها را به صورت لحظه ای مشاهده کنید. برای متصل شدن به DVR از طریق اینترنت لازم است یک نرم افزار در کامپیوتری که قصد دارید با آن از راه دور تصاویر دوربین ها را مشاهده کنید نصب کنید. این نرم افزار معمولا به همراه دستگاه های DVR در یک CD یا DVD عرضه می شود. البته ضرورتی ندارد حتما این نرم افزار را نصب کنید بلکه می توانید از مرورگرهای اینترنتی هم کمک بگیرید اما امکانات، سرعت و کیفیت تصاویر ممکن است به خوبی زمانی که از نرم افزاراستفاده می کنید نباشد.

در صورتی که قصد داشته باشید از طریق موبایل یا تبلت نیز تصاویر را مشاهده کنید می توانید نرم افزار های مخصوص هر نوع پلت فرم(Android,IOS,JAVA,…) را درصورتی که به همراه دستگاه DVR عرضه شده است را بر روی دستگاه مورد نظر خود نصب کنید.

ممکن است سوالاتی برایتان پیش بیایدکه چگونه پس از نصب DVR به مودم و نصب نرم افزار در یک کامپیوتر به DVR خود متصل شویم؟ در تنظیمات نرم افزار چه آدرس و چه رمز عبوری را وارد کنیم تا به DVR متصل شویم و تصاویر را مشاهده کنیم؟

در ابتدای این نوشتار ذکر شد که نیاز به یک IP استاتیک نیاز خواهید داشت. برای دریافت IP اختصاصی (و یا همان استاتیک) لازم است که به شرکت های ارائه دهنده اینترنت تماس بگیرید.

پس از انجام مراحل دریافت IP یک آدرس مانند ۱۷۲٫۳۴٫۵٫۰۴ به شما اختصاص داده خواهد شد.

در تنظیمات DVR نیز بخشی وجود دارد که در آن جا می توانید رمز عبور دستگاه خود را تغییر دهید.

در سیستم های جدید قابلیت انتقال تصویر بصورت P2P وجود دارد که انتقال تصویر را آسانتر از قبل کرده و نیاز به آیپی اختصاصی وجود ندارد و از طریق سریال نامبر دستگاه انتقال صورت میگیرد.

به دلیل متفاوت بودن تنظیمات دستگاه ها پیشنهاد می گردد در صورتی که قصد انجام چنین کاری را دارید انجام آن را به یک متخصص سیستم های امنیتی بسپارید.

پیشرفت روزافزون تکنولوژی و ظهور پدیده ای به نام اینترنت، قابلیت های فراوانی را در زمینه نظارتی و دوربین مداربسته فراهم کرده است. از جمله این قابلیت ها، امکان نمایش و کنترل تصاویر دوربین مدار بسته از طریق مانیتور رایانه و گوشی های هوشمند می باشد. کاربر می تواند از طریق این تکنولوژی از راه دور منزل، محل کار، انبار و هر محل دیگری که در آن دوربین نصب کرده است را تحت نظر بگیرد و تصاویر دوربین مداربسته را کنترل کند.

 

چگونه دوربین مداربسته را به گوشی وصل کنیم ؟

— مزایای انتقال تصویر دوربین مداربسته روی موبایل:

• کاهش میزان سرقت و خرابکاری توسط مشتریان و کارکنان
• افزایش بهره وری کارکنان
• فعال شدن سیستم هشدار دهنده خطر به هنگام سرقت مسلحانه، ورود غیر مجاز، وقوع حادثه و… در گوشی موبایل
• توانایی نظارت بر فعالیت افراد موجود در خانه و محل کار، از راه دور، مثل نظارت بر فعالیت کودکان و حیوانات خانگی
• امکان چک کردن هشدارهای اشتباه ارسالی توسط سیستم مداربسته
• ارسال اعلان روی گوشی موبایل در صورت بروز هرگونه رویداد از قبیل عبور از خط، اشیاء جامانده، اشیاء گم شده، تشخیص حرکت، تشخیص چهره و…
• امکان بازپخش و پشتیبان گیری از تصاویر ضبط روی دستگاه
• امکان ضبط فیلم یا ذخیره عکس از تصویر آنلاین
• امکان تعریف چندین دستگاه در یک نرم افزار و کنترل چندین مرکز به طور همزمان
• امکان مکالمه صوتی با افراد حاضر در محل
• امکان کنترل دوربین های گردان
• و بسیاری امکانات دیگر

در این زمینه، اپلیکیشن های زیادی برای گوشی های هوشمند Android و iOS وجود دارد. اکثر این اپلیکیشن ها به صورت رایگان در دسترس قرار گرفته اند. هرکدام از این برنامه ها مختص یک برند خاص بوده و فقط میتوان تصویر دوربین های همان برند را در آن برنامه دریافت کرد. نحوه انتقال تصویر دوربین روی موبایل برای هر کدام از این اپلیکشن ها متفاوت است، ولی اساس کار همه آن ها یکسان است. ما در این مطلب به صورت کلی، انتقال تصویر دوربین روی موبایل از طریق اینترنت را آموزش می دهیم.

همچنین بخوانید:  چشم جادویی دوربین مداربسته لنز چیست؟

یکی از امکانات بسیار خوبی که در دستگاه های DVR در سیستم دوربین های مداربسته وجود دارد امکان مشاهده تصاویر همه دوربین های مداربسته از راه دور و از طریق اینترنت می باشد. برای دریافت تصاویر از راه دور دستگاه شما باید دارای قابلیت P2P باشد، در غیر این صورت باید با استفاده از IP Valid انتقال تصویر بگیرید.
امروزه تمام دستگاه های DVR دارای یک پورت RJ45 هستند که از طریق این پورت و با یک کابل شبکه می توان اتصال بین این دستگاه و مودم را برقرار نمود. در صورتی که از دوربین های تحت شبکه استفاده می کنید، باید تمام دوربین ها، دستگاه NVR و مودم خود را به یک سوییچ متصل کرده و ارتباط شبکه آن ها را برقرار کنید،

چگونه دوربین مداربسته را به گوشی وصل کنیم ؟
در ابتدا لازم است در مکانی که دوربین های مداربسته نصب شده اند اینترنت نیز در دسترس باشد تا بتوانید از مکان های دیگر با اتصال به DVR خود تصویر دوربین ها را مشاهده کنید. برای متصل شدن به DVR از طریق اینترنت لازم است یک نرم افزار در گوشی یا کامپیوتری که قصد دارید با آن از راه دور تصاویر دوربین ها را مشاهده کنید نصب کنید. این نرم افزار قبلا به همراه دستگاه های DVR در یک CD یا DVD عرضه می شد اما از آن جایی که پیشرفت تکنولوژی باعث شده هر روزه نسخه های جدیدی از این نرم افزار ها به بازار ارائه شود، به همین دلیل باید نرم افزار مورد نیاز خود را از استور گوشی موبایل خود دانلود کنید. استور گوشی های اندروید Google play و استور گوشی های iOS با نام AppStore در دسترس می باشد. همچنین شما می توانید از طریق نرم افزار کامپیوتر و یا مرورگر وب نیز به دستگاه خود دسترسی پیدا کنید. همانطور که قبلا گفته شد هر برند نرم افزار مخصوص خود را دارا می باشد، در زیر نرم افزار چند برند را نام می بریم :

 

چگونه دوربین مداربسته را به گوشی وصل کنیم ؟

PC iOS Android Brand

Smart PSS iDMSS gDMSS Dahua 1
Easy7 Easylive Easylive Tiandy 2
CMS3 Albatron HD+ Albatron HD+ Albatron 3
CMS3 Optina HD+ Optina HD+ Optina 4
Smart Client Easylive Easylive Nazer 5
Smart PSS iDMSS gDMSS CVI Maxron 6
IVMS4200 IVMS4500
Hik-Connect IVMS4500
Hik-Connect TVI
IVMS4200 IVMS4500
Hik-Connect IVMS4500
Hik-Connect Hikvision 7

همانطور که مشاهده کردید، تمام برندها به غیر از نرم افزار گوشی، برای کامپیوتر های شخصی نیز یک نرم افزار نظارتی ارائه داده اند که هم برای نظارت در محل و هم نظارت از راه دور، می توانید از این نرم افزار ها استفاده کنید. البته نرم افزار های کامپیوتر هم مانند نرم افزار گوشی، فقط و فقط دستگاه های برند خود را پشتیبانی کرده و نمی توانید دستگاه یا دوربین برند دیگری را در آن تعریف کنید. این نرم افزار ها نسخه رایگان بوده و دارای محدودیت هایی هستند. برای اینکه بتوانید داخل یک نرم افزار برند های مختلفی را تعریف کنید باید برای آن لایسنس تهیه کنید و هزینه این لایسنس به تعداد دستگاه، دوربین ها و نیاز شما از نرم افزار بستگی دارد.

برای دریافت تصویر دوربین های خود روی گوشی موبایل، کافی است نرم افزار مربوط به برند خود را از استور گوشی یا تبلت خود دانلود و نصب کنید و طبق آموزش های موجود در وب سایت، کانال آپارات و تلگرام فراگستر، انتقال تصویر بگیرید. البته ابتدا باید تصمیم بگیرید که میخواهید از طریق P2P انتقال تصویر بگیرید یا از طریق IP ثابت. برای انتقال تصویر P2P کافی است کد P2P دستگاه را از طریق QR Code موجود در دستگاه اسکن کنید یا اینکه به صورت دستی وارد کنید و هیچ هزینه جداگانه ای نخواهید داشت. ولی برای انتقال تصویر با IP ثابت ابتدا باید با شرکت ISP (شرکت ارائه دهنده اینترنت) تماس گرفته و یک IP ثابت خریداری کنید، البته هزینه IP ثابت بسیار پایین می باشد. پس از دریافت IP، باید IP محلی و پورت دستگاه را در مودم فوروارد کنید، دقت کنید که IP ثابت را نباید در مودم فوروارد کنید. هر برندی یک IP محلی پیش فرض داشته و از یک پورت مخصوص برای انتقال تصویر استفاده میکند، برخی برند ها پورت انتقال تصویر روی موبایل و کامپیوتر یکسانی داشته و برای برخی متفاوت است. در زیر به برند های مختلف و IP پیش فرض و پورت آن ها اشاره میکنیم :

 

چگونه دوربین مداربسته را به گوشی وصل کنیم ؟

PC Port Mobile Port Default IP Address Brand
۳۷۷۷۷ ۳۷۷۷۷ ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱۰۸ Dahua 1
۳۰۰۰ ۳۰۰۰ ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۲ Tiandy 2
۳۴۵۶۷ ۳۴۶۰۰ ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱۸ Albatron 3
۳۴۵۶۷ ۳۴۶۰۰ ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱۸ Optina 4
۳۰۰۰ ۳۰۰۰ ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۳ Nazer 5
۳۷۷۷۷ ۳۷۷۷۷ ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱۰۸ CVI Maxron 6
۸۰۰۰ ۸۰۰۰ ۱۹۲٫۰٫۰٫۶۴ TVI
۸۰۰۰ ۸۰۰۰ ۱۹۲٫۰٫۰٫۶۴ Hikvision 7

برای اینکه ارتباط دستگاه شما با مودم برقرار شود، باید رنج IP مودم و دستگاه با هم یکی باشد، ولی رقم آخر آن ها متفاوت باشد، به عنوان مثال آدرس IP حدود ۹۹% مودم های موجود ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ می باشد و شما باید یک IP در همین رنج به دستگاه خود بدهید که رقم آخر آن متفاوت باشد مانند ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۲ یا ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۳ و الی آخر. همانطور که در جدول مشاهده می کنید، رنج IP دستگاه هایک ویژن متفاوت است، از همین رو برای برقراری ارتباط دستگاه با مودم باید رنج IP مودم و دستگاه را با هم یکی کنید.
سوالی که پیش می آید این است که اگر بیش از یک دستگاه در شبکه داشته باشیم تکلیف چیست؟ پاسخ بسیار ساده است، در صورتی که از P2P استفاده می کنید فقط کافی است آدرس IP دستگاه ها را تغییر دهید تا تداخل IP نداشته باشید. به عنوان مثال اگر دو دستگاه داهوا دارید آدرس IP یکی از آن ها ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱۰۸ و دیگری را می توانید روی ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱۰۹ تنظیم کنید. ولی اگر می خواهید با IP انتقال تصویر بدهید، به غیر از IP محلی دستگاه، باید پورت انتقال تصویر را نیز تغییر دهید، به عنوان مثال پورت انتقال تصویر داهوا ۳۷۷۷۷ می باشد می توانید برای یکی از دستگاه ها با پورت ۳۷۷۷۷ و دیگری را با ۳۷۷۷۹ بگیرید، دقت کنید که نمی توانید از ۳۷۷۷۸ استفاده کنید زیرا این پورت UDP دستگاه می باشد. برای تغییر پورت دستگاه باید وارد تنظیمات شبکه شده و در آن جا پورت را تغییر دهید و در نرم افزار گوشی یا کامپیوتر نیز باید پورت جدید را وارد کنید.

همچنین بخوانید:  چگونه دوربین مداربسته مناسب را انتخاب کنیم؟

پس از انجام تنظیمات داخل دستگاه و مودم، باید به نرم افزار گوشی یا کامپیوتر مراجعه کنید و در قسمتی که دستگاه را تعریف می کنید، IP ثابتی که خریداری کرده اید را به همراه پورت وارد کرده و سپس نام کاربری و رمز عبور را نیز وارد و ذخیره کنید. برخی اشتباها IP ثابت را در دستگاه وارد میکنند و یا آن را در مودم فوروارد می کنند. دقت کنید که دچار این اشتباه نشوید.

یکی از نکاتی که هنگام انتقال تصویر دارای اهمیت بالایی می باشد نام کاربری و رمز عبور دستگاه ها است. برای انتقال تصویر حتما باید از یک کاربری استفاده کنید که مجوز انتقال تصویر داشته باشد. تمام دستگاه ها یک کاربر با نام admin داشته که به تمام قسمت های دستگاه دسترسی دارد و با آن نیز می توانید انتقال تصویر بگیرید ولی بهتر است برای این منظور یک کاربر جدید بسازید و کاربر admin را در اختیار کاربران غیر مسئول یا غیر حرفه ای قرار ندهید. همچنین در برخی دستگاه ها کاربری با نام guest یا میهمان وجود دارد، در دستگاه های داهوا نام این کاربر ۶۶۶۶۶۶ و ۸۸۸۸۸۸ می باشد. توجه کنید که با این کاربر ها به هیچ عنوان نمی توانید انتقال تصویر بگیرید. این کاربر ها فقط و فقط پای خود دستگاه کار می کنند و نه در شبکه محلی و نه در شبکه اینترنت نمی توانند به دستگاه دسترسی داشته باشند.
در جدول زیر نام کاربری و رمز پیش فرض دستگاه های مختلف را ذکر میکنیم :

 

چگونه دوربین مداربسته را به گوشی وصل کنیم ؟

Password Username Brand
admin admin Dahua 1
۸۸۸۸۸۸ ۸۸۸۸۸۸
۶۶۶۶۶۶ ۶۶۶۶۶۶
۱۱۱۱ admin Tiandy 2
بدون رمز admin Albatron 3
بدون رمز admin Optina 4
admin admin Nazer 5
admin admin CVI Maxron 6
۸۸۸۸۸۸ ۸۸۸۸۸۸
۶۶۶۶۶۶ ۶۶۶۶۶۶
۱۲۳۴۵ admin TVI
۱۲۳۴۵ admin Hikvision 7

همانطور که در جدول مشخص شده است، برخی برند ها ممکن است رمز عبور نداشته باشند، به خاطر داشته باشید که حتما برای آنها رمز تعریف کنید و بدون رمز انتقال تصویر نگیرید. هرگز برای انتقال تصویر از کاربر پیش فرض استفاده نکنید، و حتی در صورت استفاده حتما رمز پیش فرض را عوض کنید، هرگز برای رمز خود از واژه admin یا کلماتی که به سادگی می توان حدس زد استفاده نکنید. رمز خود را در اختیار دیگران نگذارید و روی کاغذ یا دفاتری که در دسترس عموم هستند یادداشت نکنید. در فرم ورهای جدید برخی برند ها در ابتدای کار حتما باید یک رمز جدید ترکیبی و پیچیده برای دستگاه تعریف کنید، با این حال بهتر است که برای انتقال تصویر از کاربر ادمین استفاده نکنید.

آخرین موضوعی که باید به آن اشاره کنیم این است که هنگام تهیه اینترنت در محل دستگاه، حتما باید پهنای باند مورد نیاز خود را در نظر بگیرید، به عنوان مثال در محلی که ۸ عدد دوربین نصب شده، با فرض اینکه هر دوربین به طور متوسط در هر ثانیه حدود ۲۵۶ کیلو بیت پهنای باند نیاز داشته باشد و کاربر به طور همزمان ۴ عدد دوربین را مشاهده کند، سرعت آپلود اینترنت دستگاه باید حداقل ۱ مگا بیت بر ثانیه باشد. دقت کنید که در محل دستگاه سرعت دانلود اینترنت مطرح نیست، بلکه سرعت آپلود ملاک است. گاها می شنویم که در محل دستگاه اینترنت با سرعت فوق العاده بالا تهیه شده ولی انتقال تصویر با تاخیر انجام می شود، این به این دلیل است که هر چند سرعت دانلود بالا است ولی سرعت آپلود بسیار پایین است و مناسب پهنای باند مورد نیاز نیست.

 

دیدگاه کاربران ۱ دیدگاه
  • Power over Ethernet) PoE) چیست؟ ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ / ۲۰:۴۶
    2 0

    […] برق جداگانه را به دوربین‌های تحت شبکه وصل کنیم، نصب دوربین مداربسته بسیار آسان‌تر و ارزان‌تر شده […]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X