دوربین مداربسته صنعتی راه‌حلی خاص برای پروژه‌های خاص

دوربین مداربسته صنعتی

دوربین مداربسته صنعتی یک از تایپ‌ها و مدل‌های دوربین مداربسته است که کمتر در سری محصولات شرکت‌هایی مانند فراگستر دیده می‌شود. دلیل آن هم نوع سفارشاتی است که در این زمینه به ثبت می‌رسد. فراگستر همیشه دو نوع سفارش دارد. یکی سفارش‌های روتین و معمول دوربین‌های مداربسته است. این سفارش‌ها توسط نصابان ونماینده‌های فراگستر تأمین می‌شود. طیف وسیعی از محصولات بنا به کار کرد آنها و مشخصات فنی آنها در این دسته از سفارش‌ها به کار گرفته می‌شود و نوع دیگر سفارش‌ها مشهورند به سفارش‌های پروژه‌ای که عملا کارکرد خاص دوربین مداربسته در آنها بسیار مهم است.

دوربین مداربسته صنعتی
دوربین مداربسته صنعتی هایک ویژن

این که چه راه حلی مناسب مکان و خواست‌های شما است، را نصابان حرفه‌ای فراگستر به شما توصیه می‌کنند. شرایط آب و هوایی مکان نصب دوربین مداربسته و نوع نظارتی که در یک پروژه خواسته می‌شود، تعیین کننده نوع دوربینی است که شما در مکان خود به کار می‌گیرید.

البته باز هم تأکید می‌کنیم که نُرم معمول استفاده از دوربین‌های مداربسته را تاپ‌های کیوب، تورت، دام، بولت و اسپید دام پاسخگو هستند و دوربین مداربسته صنعتی موضوعی و راه حلی است که در شرایط خاص‌تر به کار گرفته می‌شود.

 در بازار نظارت تصویری دوربین مداربسته صنعتی معمولا یعنی چه؟

دوربین‌های مداربسته صنعتی در بازار دوربین‌های مداربسته به دوربین‌های مدل جعبه‌ای یا BOX گفته می‌شوند. این دروبین‌ها خیلی شبیه دوربین‌های بولت‌ هستند. با این تفاوت که اغلب شکل مکعب کامل دارند، البته در برخی از برند‌ها شکل استوانه‌ای هم برای دوربین‌های مداربسته صنعتی دیده می‌شود. اساسا تقسیم بندی دوربین‌های مداربسته به تایپ ظاهری چندان دسته بندی دقیقی نیست.

چیزی که برای دوربین‌های مداربسته صنعتی به طور معمول متمایز کننده و شرط اساسی حساب می‌شود، لنز جداگانه است که روی دوربین نصب می‌شود. شما در یک پروژه اگر نیاز به چند مدل فوکوس خاص داشته باشید، تنها گزینه شما استفاده از یک دوربین مداربسته صنعتی یا دوربین باکس است.

البته باید توجه داشته باشید که بیشتر دوربین‌های مداربسته صنعتی از توانایی‌هایی مانند مقاومت در برابر باران و گرد و غبار محرومند. دلیل اصلی این موضوع هم آن است که دوربین‌های مدار بسته باکس قطعه جدا شونده دارند که لنز آنها است. همین‌ هم باعث می‌شود نفوذ ناپذیری این دوربین‌ها در برابر آب و غبار کم شود. از دوربین‌ها باکس به تنهایی و بدون لوازم جانبی، باید در فضا‌های بسته و با حداقل عوامل تهاجمی استفاده کرد.

همچنین بخوانید:  راهکاری برای تامین امنیت بانک ها

خب در این حالت می‌بینید که این نسل از دوربین‌های مداربسته علیرغم اسم خاص آنها چندان‌ هم مناسب مکان‌های صنعتی نیستند. زیرا عوامل تهاجمی مانند گرمای زیاد یا سرما و یا رطوبت در یک محیط صنعتی به شدت زیاد‌اند. این دوربین‌ها تنها به خاطر انواع لنز‌های قدرتمند خود و فوکوس‌ها قدرت‌مندی که به وجود می‌آورند، محبوبیت یافته‌اند و بر عکس اصطلاح رایج چندان هم مناسب محیط‌های صنعتی نیستند. اما راه حل این موضوع چیست.

محافظت از دوربین مداربسته صنعتی

در محیط‌هایی که امکان خوردگی، رطوبت و دمای خیلی بالا و دمای خیلی پایین وجود دارد، باید باکس‌های خاصی برای دوربین‌های مداربسته صنعتی طراحی شود. یعنی دوربین باکس، در یک باکس دیگر قرار می‌گیرد. مثلا در یک کارخانه صنایع غذایی بخار آب و بخار روغن می‌تواند یکی از عوامل بسیار آسیب رسان به دوربین‌ها باشد. رسوب چربی بر روی قطعات دوربین‌ها می‌تواند به راحتی آنها را از کار بیندازد در این حالت استفاده از باکس‌های استنلس استیل به شدت توصیه می‌شود.

دوربین مداربسته صنعتی
دوربین مداربسته صنعتی در باکس استیل

استنلس استیل اصطلاحی است که، برای فولاد ضد زنگ و ضد خوردگی استفاده می‌شود. این باکس یا حتی جنس بدنه دوربین می‌تواند در برابر حرارت هم بسیار مقاوم باشد. تاب آوری این دوربین‌ها در برابر حرارت‌های بالا آنها را برای کارخانه‌های ذوب فلزات و خط تولید‌های صنایع سنگین بسیار مناسب می‌کند. در صورت بروز حادثه‌ای در یک خط تولید این دوربین‌ها می‌توانند نظارت بر عملیات ایمنی را برعهده بگیرند و از خسارات جانی بسیاری جلوگیری می‌کنند.

دوربین مداربسته صنعتی

با استفاده دوربین‌های باکس با این پوشش خاص می‌توانند به راحتی از توانایی‌های لنز خود استفاده کنند. همین‌طور در صورت بالا بودن حرارت محیط، می‌توان از سیستم‌های خنک کننده استفاده کرد و یا در صورت سرمای شدید محیط، از سیستم‌های گرمایشی برای متعادل نگه داشتن دمای کارکرد دوربین می‌توان بهره برد.

همچنین بخوانید:  NVRهای PoE یا سوییچ های جداگانه؟

بهترین مثال این دسته از راه حل‌ها را در صنایع پتروشیمی و نفت و گاز می‌توان دید. طیف وسیعی از آسیب‌های یک دوربین مداربسته صنعتی را می‌توان در این پروژه‌های حساس تصور کرد.

یک محصول هیجان انگیز برای دوربین مداربسته صنعتی

نظارت تصویری گاهی می‌تواند ابعاد بسیار عجیبی داشته باشد. فرض کنید مکانی به شکل دایره با مساحت ۱ کیلومتر مربع داشته باشید و نیاز دارید که همه تحرکات این مکان را زیر نظر بگیرید. برای این کار شاید مقدار زیادی راه حل باشد اما در خلال جستجو‌هایمان برای معرفی هر چه بهتر دوربین‌های مداربسته، به یک محصول بسیار هیجان انگیز برخوردیم.

شرکت HGH یک دوربین مداربسته خاص برای نظارت تصویری ساخته‌ است که، عملا ترکیبی از رادار و دوربین مداربسته پانوراما است. این دوربین در هر ثانیه یک بار به دور خود می‌چرخد و تصویری ۳۶۰ درجه‌ای به صورت کامل از اطراف خود ثبت می‌کند. در چرخش بعدی اگر موردی در این تصویر حرکت کرده بود آن را شناسایی کرده و در تصویر اپراتور نشان می‌دهد. همین‌طور به واسطه گردش دائمی دوربینی به دور خود به راحتی مانند یک رادار نفریاب هر گونه نفوذ را به محوطه شناسایی می‌کند.

دوربین مداربسته صنعتی

فناوری سوپر استارلایت، این اجازه را به دوربین می‌دهد که بدون محدودیت به صورت ۲۴/۷ در پهنه وسیع عملیاتی، خود به رصد تحرکات بپردازد. همین‌طور به خاطر ثبت عکس از محیط، پردازش تصویر و ذخیره سازی آن بسیار ساده‌تر از پردازش تصویر در دوربین‌های مبتنی بر فیلمبرداری است.

این محصول در سری محصولات تحت پوشش فراگستر نیست و ما برای نشان دادن کارکرد‌های گوناگون دوربین‌‌های مداربسته صنعتی، آن را معرفی می‌کنیم. این دوربین بهترین گزینه برای نظارت تصویری در نیروگاه‌های برق، تأسیسات هسته‌ای و بنادر است. البته امیدواریم تقاضای این دسته محصولات خاص آنچنان بالا برود که ما هم از این تکنولوژی‌های هیجان انگیز در فراگستر استفاده کنیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *