امتیاز4.8/5
تعداد بازدید168

NVRهای PoE یا سوییچ های جداگانه؟

فراگستر آنلاین – یک شنبه – بیست و پنجم دی ماه ۱۳۹۶ – ۱۳:۰۰

NVRهای PoE یا سوییچ های جداگانه؟

 

مقایسه ای میان های دارای سوییچ داخلی PoE و سوییچ های PoE جداگانه

در حال حاضر مدل های مختلفی از NVRها در بازار موجود می باشد که دارای سوییچ PoE داخلی هستند، این موضوع، عملیات نصب را آسان تر و تسریع می کند و دیگر نیازی به استفاده از سوئیچ های جداگانه نمی باشد. اما سوال اینجاست که چرا همچنان اشخاصی زیادی از سوئیچ های جداگانه استفاده می کنند. در این مقاله کمی در مورد PoE صحبت خواهد شد و به مقایسه معایب و مزایای این دو مدل خواهیم پرداخت.

 

***

 

 

 

ابتدا قبل از هر چیز، به توضیح مختصری درباره فناوری PoE می پردازیم.

PoE چیست؟

فناوری PoE برای اولین بار در سال ۲۰۰۲ توسط کمپانی سیسکو معرفی شد. واژه PoE مخفف Power Over Ethernet بوده و همانطور که از معنی لغوی آن پیداست، به کمک این فناوری می توان جریان برق را از طریق کابل زوج به هم تابیده (Twisted Pair Ethernet Cable) منتقل نمود. با استفاده از این فناوری، دیگر نیازی به کابل کشی مجزا برای برق و نداشته و می توانید داده ها و جریان الکتریسیته را از طریق یک کابل بین دستگاه  PSE(تامین کننده برق در کابل ) و دستگاه PD (دریافت کننده برق و داده مانند دوربین مداربسته، تجهیزات رادیویی، تجهیزات VoIP) منتقل کنید.

 

روش کار PoE

در این فناوری، روش های مختلفی برای ارسال برق و داده وجود دارد که از میان آن ها، ۲ روش توسط گروه   IEEE 802.3(یکی از کار گروه های موسسه مهندسی الکتریک و الکترونیک) به عنوان استاندارد انتخاب شده است. یکی از این روش ها، روش Alternative A است که در این روش برق بر روی همان رشته هایی منتقل می شود که داده ها از آن ها منتقل می شوند یعنی رشته های شماره یک (سفید نارنجی)، دو (نارنجی)، سه (سفید سبز) و شش (سبز). از آن جایی که روش تبدیل داده ها به سیگنال های الکتریکی قابل ارسال بر روی و همینطور آن روی کابل با برق متفاوت است، تداخلی در ارسال داده به وجود نمی آید. روش دیگر، روش Alternative B می باشد، در این روش از رشته های چهار(آبی) و پنج (سفید آبی) برای جریان مثبت و از رشته های هفت (سفید قهوه ای) و هشت (قهوه ای) برای جریان منفی برق استفاده می شود. در روش دوم، توانایی خطایابی و برطرف سازی آن، سریع تر و راحت تر است. این دو روش برای شبکه های ۱۰/۱۰۰ استفاده می شود. اما در شبکه های گیگا بیتی یا ۱۰۰۰، که از تمام رشته ها برای ارسال داده استفاده می شود، در هر دو روش A و B، برق نیز توسط تمام رشته ها انتقال میابد.

 

 

 

موارد تعیین کننده در خرید سوییچ PoE

یکی از این موارد میزان برق تولیدی توسط دستگاه PSE می باشد. دستگاه  PSE(تامین کننده برق) و دستگاه  PD(دریافت کننده برق) در هنگام اتصال، یک سری داده میان یکدیگر رد و بدل کرده، و بدین شکل دستگاه PSE اطمینان حاصل می کند که دستگاه مجاور نیاز به تامین برق داشته یا خیر تا از بروز آسیب های احتمالی به دستگاه های غیر PoE  (یعنی دستگاه هایی که نیازی به برق ندارند) جلوگیری شود. همچنین در این داده ها، میزان برق لازم نیز مشخص می شود. دستگاه های PSE می توانند تا ۱۵٫۴ وات در هر تامین کنند که در سمت دریافت کننده حدود ۱۲٫۹۵ وات آن قابل استفاده است. البته در فناوری PoE+، هر می تواند تا ۲۵٫۵ وات برق تامین کند. مورد دیگری که در تهیه سوییچ PoE ملاک می باشد،طول مسافت ارسال سیگنال های برق می باشد. سوییچ های معمولی می توانند تا حدود ۱۰۰ متر سیگنال های برق را ارسال کنند.

 

 

مزایای استفاده از فن آوری PoE

تحت شبکه، داده های خود را از طریق کابل شبکه انتقال می دهد و برق را از طریق کابل برق به دست می آورد. یعنی برای پیاده سازی یک سامانه تحت شبکه نیاز است برای هر یک کابل برق و یک کابل شبکه در محل نصب شود. اما با استفاده از فناوری PoE می توانید با نصب تنها یک کابل شبکه، داده و برق را روی همان کابل منتقل نمایید. این موضوع باعث تسریع و تسهیل نصب، خطا یابی و رفع ایراد سهل تر و کاهش هزینه ها می شود.

 

 

سوئیچ های PoE جداگانه

سوئیچ های PoE به صورت ۵،۸،۹،۱۶،۲۴،۴۸ پورت موجود می باشد. این سویئچ ها ۱۰/۱۰۰ و ۱۰/۱۰۰/۱۰۰۰ می باشد. برخی از این سوئیچ ها قابل مدیریت بوده و می توانید در آن ها VLAN راه اندازی نمایید و یا تعیین کنید کدام پورت PoE باشد. برای پیاده سازی سامانه دوربین مداربسته با استفاده از این سوئیچ ها، تمام دوربین ها و دستگاه NVR را به سوئیچ PoE متصل می کنیم، این سوئیچ علاوه بر برقراری ارتباط بین دوربین ها و NVR، برق مورد نیاز دوربین ها را نیز تامین می کند. همچنین قادر خواهدی بود کامپیوتر ها و دیگر تجهیزات تحت شبکه و حتی بقیه سوییچ های موجود در شبکه را به همین سوئیچ متصل کرده و ارتباط آن ها را برقرار نمایید.

همچنین بخوانید:  معرفی نرم افزار پرکاربرد CONFIG TOOL

 

 

 

مزایا و معایب سوئیچ های PoE

همانطور که قبلا اشاره شد با استفاده از این سویئچ ها، دیگر نیازی به کابل کشی برای تامین برق دوربین ها نمی باشد و قادر خواهید بود برق مورد نیاز دوربین ها و دیگر تجهیزات PoE را از طریق همین سوئیچ ها تامین کنید. این موضوع باعث حذف کابل برق و حذف کانال مجزا برای آن، کاهش زمان نصب، کاهش نیروی انسانی مورد نیاز، آسان و ساده تر شدن نصب، برطرف شدن مشکلات هم جواری کابل برق و شبکه، کاهش هزینه ها و جلب رضایت مشتری می شود. از آن جایی که با استفاده از سوئیچ های PoE ، سامانه دوربین مداربسته شما مستقل شده و عیب یابی آن نیز آسان تر و سریع تر و دقیق تر انجام می شود و برای رفع مشکل، نیازی به حضور تکنیسین های شبکه و برق سازمان ندارید. یکی از توانایی های خوب این سوئیچ ها، این می باشد که امکان برقراری ارتباط با دیگر بخش های شبکه را دارا بوده و همچنین تجهیزات غیر PoE را نیز می توان به آن ها متصل کرد. اما از طرفی، شما همچنان به یک دستگاه جداگانه یعنی سوئیچ، برای تامین برق و ارتباطات شبکه ای تجهیزات نیاز دارید. این سوئیچ همچنین به برق جداگانه و یک محل برای نصب نیاز دارد. از لحاظ قیمت نیز، این سوئیچ ها نسبت به سوییچ های معمولی گران تر می باشد.

مزایا و معایب NVR های PoE

برای رفع مشکل تامین برق و محل نصب جداگانه، تولید کنندگان ابتکار جدیدی به خرج داده، و داخل NVRها سوئیچ های PoE قرار دادند. به این ترتیب، تجهیزات سامانه دوربین مداربسته، فضای کمتری نسبت به روش سنتی اشغال کرده و همچنین برق سوئیچ از طریق منبع تغذیه NVR تامین می شود. هزینه خرید نیز کاهش پیدا کرده که موجب رضایت مشتری می شود. با استفاده از این سری NVRهای PoE، می توانید در زمان صرفه جویی کنید، دیگر نیازی نیست به دنبال یک سوئیچ مناسب (از لحاظ پهنای باند و میزان برق تولیدی) بگردید، زیرا سوییچ داخل NVR، کاملا متناسب با تعداد دوربین های قابل نصب روی NVR می باشد. اما مشکلی که در این سامانه وجود دارد این است که اگر NVR یا سوئیچ داخلی آن با مشکلی مواجه شده باشد و از کار بیفتد، کل سامانه شما مختل خواهد شد. اگر حتی یکی از پورت های سوئیچ داخلی، دچار مشکل شود، برای تعمیر آن باید NVR را از مدار خارج کنید.  همچنین، سوییچ های PoE داخل NVR، قابلیت برقراری ارتباط با دیگر اجزای شبکه را ندارند. در واقع قادر خواهید بود یکی از دوربین ها را به طور مجزا و بدون دخالت NVR در شبکه مشاهده کنید و حتما باید ابتدا به NVR متصل شده و تصاویر را از طریق NVR دریافت نمایید.

 

 

نتیجه گیری

با توجه به موارد که در بالا ذکر شد، قبل از طراحی و برنامه ریزی و انتخاب تجهیزات سامانه دوربین مدار بسته، ابتدا باید محیط را امکان سنجی نموده و با توجه به نیاز، شرایط و کاربری سامانه، تجهیزات خود را انتخاب نمایید. به عنوان مثال در یک پروژه کوچک که قرار است تصاویر فقط داخل NVR و نهایتا یک کامپیوتر مشاهده شود، و همچنین در صورت قطع شدن تصاویر، خسارت چندانی به کارفرما وارد نمی شود، می توانید از NVR های PoE استفاده نمایید، اما در پروژه هایی که تصاویر در نقاط مختلف و با چیدمان مختلف مشاهده شود و از لحاظ تامین فضا، برق مورد نیاز و دیگر تجهیزات محدودیتی ندارند، و یا به سرویس های ویژه شبکه احتیاج دارند، و همچنین تامین امنیت و سامانه نظارتی از اهمیت بالایی برخوردار بوده و فقدان آن موجب بروز خسارات سنگینی می شود، بهتر است که از سوئیچ های مجزا استفاده کنید.

به طور کلی، در دنیای الکترونیک، چیزی به اسم بهتر یا بدتر وجود ندارد. این مساله را قبلا هم ذکر کردیم که هر دستگاه و وسیله ای، چه کوچک و چه بزرگ، چه ضعیف و چه قدرتمند، می تواند در شرایط خاص مفید واقع شود. مهم این است که هنگام خرید و پیاده سازی سامانه، به نیاز های خود و مشتری و همچنین امکانات موجود دقت کرده و متناسب با اطلاعات به دست آمده پروژه را آغاز نماییم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما
تهران - میدان توحید خیابان پرچم پلاک 10 ساختمان فراگستر
021-53862
X