امتیاز4.1/5
تعداد بازدید140

روش های اسکن تصویر در دوربین مداربسته

فراگستر آنلاین – سیزدهم اسفند نود شش – ساعت ۱۶:۰۰

اسکن تصاویر

در دوربین مداربسته بعد از اینکه اطلاعات توسط سنسور تصویر تولید شد،برای دریافت و نمایش اطلاعات از دو تکنیک استفاده می شود که هدف ما در این مقاله بررسی این دو تکنیک اسکن تصویر می باشد.

***

دوربین های تحت شبکه و  مسکرون و داهوآ از هر دو اسکن اینترلیسد (interlaced scan) و پروگرسیو (progressive scan) استفاده می کنند و در صورتی که دوربین های آنالوگ قادر خواهند بود فقط از اسکن اینترلیسد برای انتقال تصویر روی کابل کواکسیال و نمایش تصویر آنها روی مانیتورهای آنالوگ، استفاده کنند.

۱ . اسکن اینترلیسد interlaced scan

هنگامی که تصویر دوربین مداربسته از سنسور اینترلیس تولید شود، دو گونه مختلف از رشته خطوط تولید می شود:

رشته خطوط زوج و رشته خطوط فرد.

برای ایجاد رشته خطوط فرد و نیز رشته خطوط زوج ،اطلاعات از هر دو خطوط زوج و فرد روی سنسور تصویر، ترکیب می شود.

هنگامی که تصویر اینترلیس ، منتقل می شود، فقط نیمی از تعداد خطوط (یکی در میان خطوط زوج و فرد) در یک زمان ارسال می شود، که این عمل نیمی از پهنای باند را کاهش می دهد.

 

 

نمایشگر ها نیز می بایست از همین تکنیک اینترلیسد استفاده کنند تا تصاویر را به درستی نمایش دهند. در نمایشگر، ابتدا خطوط فرد و سپس خطوط زوج از تصویر نمایش داده می شود و سپس تصویر  متناوبا با سرعت  ۵۰/۲۵ (در سیستم PAL) و یا ۶۰/۳۰ (در سیستم NTSC) فریم بر ثانیه refresh می شود، به طوری که سامانه بینایی انسان، آن را به عنوان تصویر کامل تفسیر می کند.

 

نکته : در مواقعی که هم دوربین و هم مانتیور با تکنیک اسکن اینترلیس مطابقت داشته باشند، تصویر نهایی مشکل عمده و قابل توجهی نخواهد داشت. اما در مواقعی که از دوربین اینترلیسد و مانیتور پروگرسیو مانند نمایشگرکامپیوتر استفاده شود، رشته خطوط زوج و فرد به صورت متوالی بر روی تصویر نمایان می شود و باعث می شود تصویر بسیار مصنوعی دیده شود.

 

همچنین بخوانید:  چرا در دستگاه های خود از قابلیت اسلایس slice استفاده نمی کنید ؟

 

درواقع تصویر به گونه ای تکه تکه دیده می شود که دلیل آن تاخیر بین خطوط فرد و زوج است. به طوری که نیمی از خطوط اسکن شده اند و هنوز نیمی دیگر منتقل نشده اند و منتظر refresh  شدن هستند. این عمل به ویژه زمانی که پخش تصاویر (و یا بازپخش تصاویر)  متوقف شده و فریمی از ویدیو در حال تجزیه و تحلیل است، بسیار قابل توجه است.

 

 

شکل بالا  تصویر ایجاد شده با اسکن اینترلیسد  و تصویر پایین با اسکن پروگرسیو را از یک نقطه ی در حال حرکت مقابل دوربین نمایش می دهد.

 

۲ . اسکن پروگرسیو :

 

 

با یک سنسور تصویر با اسکن progressive، اندازه هر پیکسل روی سنسور و هر خط از داده ی تصویر به صورت پی در پی اسکن می شود و یک تصویر با فریم کامل (full frame) تولید می کند.

 

 

 

به عبارت دیگر تصاویر دریافت شده همانند اسکن interlaced به رشته خطوط زوج و فرد تقسیم نمی شود و در نهایت فریم تصویر ایجاد شده بر روی شبکه ارسال می شود.

با استفاده از نمایشگر های progressive می توان در نمایش جزئیات یک جسم در حال حرکت موفق تر عمل کرد. تقریبا اغلب دوربین های تحت شبکه از تکنیک اسکن progressive  استفاده می کنند.

 

 

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما
تهران - میدان توحید خیابان پرچم پلاک 10 ساختمان فراگستر
021-53862
X