امتیاز4.8/5
تعداد بازدید121

PoC چیست؟

فراگستر آنلاین – دوشنبه – بیست و سوم آبان ۱۳۹۶ – ۱۱:۰۰

فن آوری PoC و CoC، گامی دیگر در راستای رفع نیاز های مشتریان

همانطور که می دانید، ایجاد بستر دوربین های HD Analog بسیار دشوار و طاقت فرسا می باشد، کابل تصویر، کابل برق، کابل کنترل و کانال گوناگون برای کابل برق. در واقع دشوار ترین قسمت کار همین کابل کشی می باشد. اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چقدر راحت تر بود اگر بجای چندین کابل، از یک کابل استفاده می شد؟ فن آوری PoC به کمک شما آمده تا جواب نیاز های شما را بدهد. در ادامه با ما همراه باشید.

***

PoC چیست؟

PoC مخفف Power over Coaxial است و به معنی ارسال جریان برق از طریق کابل تصویر می باشد. این فناوری به همراه فناوری CoC (Control over Coaxial) این امکان را به ما می دهد که تصویر، صدا، جریان برق، داده های تصویری (IVS) و سیگنال های کنترل دوربین های گردان و موتورایز را از راه فقط یک کابل کواکسیال انتقال دهیم. همانطور که می دانید، یکی از بزرگ ترین مزیت های دوربین های تحت شبکه، کیفت بالا و البته فناوری در این دوربین ها است که با استفاده از این فناوری می توانید داده ها و جریان برق را توسط همان کابل شبکه انتقال دهید و دیگر نیازی به کابل کشی دوباره برای برق نیست، اما با پیشرفت و بهبود کیفیت سامانه های HD Analog و همچنین فناوری PoC، سامانه های HD Analog فاصله خود را با سامانه های تحت شبکه بسیار کمتر کرده اند.

روش کار PoC

نحوه انتقال سیگنال ها در سامانه های Analog و سامانه های HD Analog با یکدیگر متفاوت است. در سامانه های آنالوگ، سیگنال های تصویر و جریان برق، هر کدام در فرکانس های مختلفی ارسال می شوند تا با یکدیگر تداخل نداشته باشند. در این استاندارد که به آن Analog PoC نیز می گویند، فقط توان انتقال تصویر و جریان برق را بر روی یک کابل انتقال داد و مشکل دیگری که در این استاندارد وجود دارد محدودیت متراژ کابل می باشد. اما PoC استاندارد دیگری دارد به نام HD PoC که در این حالت سیگنال های تصویر توسط ماژول Coupling، بر جریان برق سوار شده، و جریان برق به سیگنال های حمل کننده تبدیل می شوند، در انتها سیگنال های تصویر، توسط ماژول DeCoupling از جریان برق جدا می شود. در این استاندارد، امکان ارسال تصویر، صدا، داده های تصویری، سیگنال های کنترلی و جریان برق، توسط یک رشته کابل کواکسیال وجود دارد. در این استاندارد، می توان تا ۴۰۰ متر داده ها و جریان را منتقل کرد. این تجهیزات از فناوری خاصی بهره می برند که تاثیر جریان قوی تر نسبت به جریان ضعیف تر را کمتر می کند. بنابراین در این فناوری کاهش کیفیت یا اختلال در تصاویر نخواهید داشت. لازم به ذکر است که فناوری HDCVI PoC از نوع استاندارد HD PoC می باشد.

روش کار poc

مزایای فناوری PoC

بزرگ ترین مزیت استفاده از این فناوری، انتقال تمام سیگنال ها، روی تنها یک رشته کابل می باشد و در نتیجه کابل کشی بسیار آسان تر، سریع تر و کم هزینه تر خواهد بود. تمام این موارد موجب رضایت بیشتر مشتری می شود. همچنین از لحاظ زیبایی کار نیز، مسیر نصب شما زیاد شلوغ نمی شود. این فناوری قادر است تا ۴۰۰ متر سیگنال ها را انتقال دهد. اما در روش سنتی، یا باید به ازای هر دوربین یک آداپتور در کنار آن نصب می کردید که به معنی کابل کشی اضافی است و یا در صورتی که از آداپتور مرکزی استفاده می کردید، اگر فاصله دوربین با آداپتور افزایش می یافت، در  زمان تاریکی و روشن شدن IR دوربین، آداپتور در ارسال جریان برق دچار مشکل می شد.

همچنین بخوانید:  مقایسه کیفیت تصاویر

تجهیزات PoC داهوآ

شرکت فناوری های داهوآ، در حال حاضر ۲ مدل دوربین PoC معرفی کرده است. مدل HAC-HDBW2231R-Z-PoC و مدل HAC-HFW2231R-Z-IRE6-PoC که به برخی از مشخصات آنها در زیر اشاره می کنیم.

مزایای فن آوری PoC

تجهیزات جانبی PoC

اگر دوربین ها و دستگاه های ضبط شما دارای فناوری PoC نمی باشند و به هر دلیلی نیاز دارید که در پروژه خود از این فناوری استفاده کنید، می توانید از دستگاه های PoC خارجی(External) استفاده کنید. این دستگاه ها همانند ماژول های داخلی(Internal) در دوربین ها و دستگاه های PoC، تصاویر، صدا، داده های تصویری، سیگنال های کنترلی و جریان برق را تا ۴۰۰ متر و تنها روی یک کابل انتقال می دهند. روش نصب آنها نیز بسیار آسان است، همانطور که در شکل زیر می بینید، دستگاه فرستنده در ابتدای کابل و بعد از دستگاه ضبط قرار میگیرد و گیرنده ها در انتهای کابل و قبل از دوربین قرار می گیرند و سپس دوربین به گیرنده متصل می شود. دستگاه فرستنده سیگنال های مختلف را دریافت کرده و آنها را با هم یکی می کند(Coupling) و روی کابل ارسال می کند، در انتهای کابل نیز دستگاه گیرنده، سیگنال واحد را دریافت کرده، سیگنال های مختلف را تفکیک میکند(De-Coupling) و آنها را برای دوربین ارسال می کند. دوربین نیز به همین صورت عمل کرده و داده های خود را برای دستگاه ضبط، ارسال می کند.

تجهیزات جانبی PoC

تجهیزات جانبی PoC داهوا، فقط از فناوری HDCVI پشتیبانی می کنند و در حال حاضر دستگاه های سری S3 و ۴M با این مبدل ها هماهنگ می باشند. ابعاد بدنه این دستگاه ها بسیار کوچک است و قادر است در دمایی بین منفی ۳۰ درجه تا مثبت ۶۰ درجه سانتیگراد کار کند. هر یک از خروجی های دستگاه فرستنده، می توانند تا حدود ۱۵٫۶ وات جریان برق ارسال کنند.

روش نصب تجهیزات PoC

تجهیزات PoC داهوآ را همانند شکل های زیر می توانید نصب کنید.

اگر که فقط یک دوربین داشته باشید، می توانید از ۲ مبدل PoC تک کانال در ابتدا و انتهای کابل استفاده کنید

روش نصب تجهیزات PoC داهوا

اگر که بیش از یک دوربین دارید، می توانید از یک ماژول ۴ کانال در ابتدای کابل ها و در انتهای هر کابل از یک گیرنده تک کانال استفاده کنید.

داهوا poc

همچنین اگر دوربین های شما دارای فناوری PoC می باشند ولی دستگاه ضبط شما، دارای PoC نیست، می توانید در سمت دستگاه ضبط، از یک مبدل ۴ کانال استفاده کرده و در انتها کابل ها را به دوربین PoC متصل کنید.

روش نصب دوربین مدار بسته

کاربرد های PoC

سایت های بزرگ

از این فناوری می توان در پروژه های بزرگ، برای کاهش کابل مصرفی، زمان نصب، سهولت کار و کاهش هزینه ها استفاده نمود.

دوربین مدار بسته

پروژه های ساختمانی

اگر پروژه شما در سایت های ساختمانی باشد، پس از هر مرحله کار، محل نصب برخی دوربین ها را باید تغییر بدهید و پس از تمام کردن پروژه کل دوربین ها و کابل کشی را باید جمع کنید. درنتیجه استفاده از دوربین های PoC در این گونه پروژه ها، باعث می شود کابل کمتری مصرف شده و منابع کمتری به هدر برود.

دوربین مدار بسته

آسانسور

همچنین در پروژه هایی که دارای آسانسور می باشند، از آنجایی که عملیات در آسانسور بسیار سخت و خطرناک می باشد، با استفاده از PoC، می توانید فقط یک کابل در تونل آسانسور نصب نمایید که زمان نصب را تقریبا نصف می کند.

دوربین مدار بسته

امکان پر خطر

در پروژه هایی مانند پمپ بنزین و یا اماکن مشابه که خطرات اتصالی سیم های برق و آتش سوزی وجود دارد، نصب چندین رشته کابل، موجب افزایش احتمال بروز حادثه می شود و تیم نصب نیز باید زمان بیشتری صرف ایمن کردن مسیر کابل کشی و کابل ها بکند، اما با استفاده از PoC خطر کاهش پیدا نموده و کار سریع تر به پایان می رسد.

دوربین مدار بسته

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما
تهران - میدان توحید خیابان پرچم پلاک 10 ساختمان فراگستر
021-53862
X