روش های اسکن تصویر در دوربین مداربسته

فراگستر آنلاین – سیزدهم اسفند نود شش – ساعت ۱۶:۰۰

اسکن تصاویر

در دوربین مداربسته بعد از اینکه اطلاعات توسط سنسور تصویر تولید شد، برای دریافت و نمایش اطلاعات از دو تکنیک استفاده می شود که قصد داریم در این مقاله به بررسی این دو تکنیک اسکن تصویر بپردازیم.

***

و  مسکرون و داهوآ از هر دو اسکن اینترلیسد (interlaced scan) و پروگرسیو (progressive scan) استفاده می کنند و در صورتی که دوربین های آنالوگ می توانند فقط از اسکن اینترلیسد برای انتقال تصویر روی کابل کواکسیال و نمایش تصویر آنها روی مانیتورهای آنالوگ، استفاده کنند.

۱ . اسکن اینترلیسد interlaced scan

زمانی که تصویر دوربین مداربسته از سنسور اینترلیس تولید شود، دو گونه متفاوت از رشته خطوط تولید می شود:

رشته خطوط زوج و رشته خطوط فرد.

برای  ایجاد رشته خطوط فرد و نیز رشته خطوط زوج ، اطلاعات از هر دو خطوط زوج و فرد روی سنسور تصویر، ترکیب می شود.

زمانی که تصویر اینترلیس ، منتقل می شود، فقط نیمی از تعداد خطوط (یکی در میان خطوط زوج و فرد) در یک زمان ارسال می شود، که این کار نیمی از را کاهش می دهد.

 

روش های اسکن تصویر در دوربین مداربسته  faragostar-co.com

 

نمایشگر ها نیز می بایست از همین تکنیک اینترلیسد استفاده کنند تا تصاویر را به درستی نمایش دهند. در نمایشگر، ابتدا خطوط فرد و سپس خطوط زوج از تصویر نمایش داده می شود و سپس تصویر  متناوبا با سرعت  ۵۰/۲۵ (در PAL) و یا ۶۰/۳۰ (در NTSC) فریم بر ثانیه refresh می شود، به طوری که بینایی انسان، آن را به عنوان تصویر کامل تفسیر می کند.

 

همچنین بخوانید:  خرید دوربین مداربسته در استان یزد

نکته : در صورتی که هم دوربین و هم مانتیور با تکنیک اسکن اینترلیس مطابقت داشته باشند، تصویر نهایی مشکل عمده و قابل توجهی نخواهد داشت. اما در صورتی که از دوربین اینترلیسد و مانیتور پروگرسیو مانند نمایشگرکامپیوتر استفاده شود، رشته خطوط زوج و فرد به صورت متوالی بر روی تصویر نمایان می شود و باعث می شود تصویر بسیار مصنوعی دیده شود.

 

روش های اسکن تصویر در دوربین مداربسته  faragostar-co.com

 

درواقع تصویر به گونه ای تکه تکه دیده می شود که دلیل آن تاخیر بین خطوط فرد و زوج است. به گونه ای که نیمی از خطوط اسکن شده اند و هنوز نیمی دیگر منتقل نشده اند و منتظر refresh  شدن هستند. این امر به ویژه زمانی که پخش تصاویر (و یا بازپخش تصاویر)  متوقف شده و فریمی از ویدیو در حال تجزیه و تحلیل است، بسیار قابل توجه است.

 

روش های اسکن تصویر در دوربین مداربسته  faragostar-co.com

 

شکل بالا  تصویر ایجاد شده با اسکن اینترلیسد  و تصویر پایین با اسکن پروگرسیو را از یک نقطه ی در حال حرکت مقابل دوربین نمایش می دهد.

 

۲ . اسکن پروگرسیو :

 

روش های اسکن تصویر در دوربین مداربسته  faragostar-co.com

 

با یک سنسور تصویر با اسکن progressive، مقادیر هر پیکسل روی سنسور و هر خط از داده ی تصویر به صورت پی در پی اسکن می شود و یک تصویر با فریم کامل (full frame) تولید می کند.

 

روش های اسکن تصویر در دوربین مداربسته  faragostar-co.com

 

 

به عبارت دیگر تصاویر دریافت شده همانند اسکن interlaced به رشته خطوط زوج و فرد تقسیم نمی شود و در نهایت  فریم تصویر ایجاد شده  بر روی شبکه ارسال می شود .

با استفاده از نمایشگر های progressive می توان در نمایش جزئیات یک جسم در حال حرکت موفق تر عمل کرد. تقریبا اغلب دوربین های تحت شبکه از تکنیک اسکن progressive  استفاده می کنند.

 

همچنین بخوانید:  DAHUA HF8281E TEST

روش های اسکن تصویر در دوربین مداربسته  faragostar-co.com

 

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X